گروه تحلیلی تیتر یک  - امسال به رسم سال های گذشته، حرم مطهر رضوی در روز اول فروردین، میزبان خیل عظیم عاشقان امام هشتم و دوستداران به ولایت و رهبری بود. مثل همیشه شور و نشاط در میان مردم موج می زد و همه با علاقه به صحبت های آقا و رهبر بزرگوارشان گوش می دادند و در تأیید بیانات گهربارشان، شعار سر می دادند.

رهبر عزیز، در سخنان مهم و ارزشمندشان که برای فهم و درک هر جمله ی آن باید تعمق و تفکر کرد، ابتدا به مسأله ای مهم که انسان امروزی در زندگی پر پیچ و خم دنیای مادی سخت از آن غافل است، اشاره فرمودند. محاسبه ی نفس، محاسبه ی شخصی و محاسبه ی ملی و عمومی. 

کاری که به عهده ی هر کدام از ما قرار داده شده است تا در پایان هر روز و همچنین پایان هر سال، به حسابرسی خود بپردازیم و ببینیم که چه قدر در طول سال به خدا نزدیک تر و یا برعکس از او دورتر شده­ایم؟ اگر قرار باشد اعمالمان را در معرض دید دیگران قرار دهیم، چه احساسی به ما دست می دهد؟ احساس شرمساری از گناهان زیاد و پی در پی یا رضایت از عمل به دستورات خدای مهربان و بخشنده.  به راستی چند درصد از ما به این کار اشتغال داریم و به دنبال آن هستیم که فردایمان بهتر و درخشان تر از دیروزمان باشد؟

اگر معتقدیم که روزی، که خیلی هم دیر نیست، باید در برابر تمام اعمال و حرکات و گفتار و کرداری که مرتکب شدیم، جوابگو باشیم و در آن روز شاهدانی داریم که علیه خودمان شهادت می دهند، پس چرا این همه غفلت؟ پس چرا این همه ظلم؟

این ها سؤالاتی است که باید در خلوت و صادقانه از خود بپرسیم و از خدا بخواهیم که در این راه سخت و پر فراز و نشیب ما را همراهی کند و حتی یک لحظه ما را به حال خود وا نگذارد تا در کوران شهوات و نفس سرکش و وسوسه های مداوم شیطان که دشمن آشکار تمام انسان هاست، کم نیاوریم و زمین نخوریم.

بخش دیگری از سخنان ایشان، در رابطه با محاسبه ی ملی بود. این که یک ملت ببیند در طول یک سال چه بر آنها گذشته و چه اعمالی را مرتکب شدند. به اتفاقات شیرین و دستاوردهای گوناگون علمی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی ، اجتماعی و نظامی خود افتخار کنند و از اشتباهات و کوتاهی هایی که در جامعه رخ داده، درس عبرت بگیرند و همگی در صدد رفع آن بر آیند.  به جای آن که از ضعف ها و مشکلات سرخورده شوند و مأیوس و ناامید گوشه ای بنشینند و مدام غر بزنند، با هم و در کنار هم، آن مشکلات را بررسی و با همدلی و امید به آینده ای بهتر، نواقص و ضعف ها را از جامعه بزدایند.

 ایشان همچنین فرمودند، ایران کشوری است که از سوی دوستداران نظام و دشمنان و بدخواهان، رصد می شود و مورد ارزیابی قرار می گیرد. اگر به موفقیت و پیشرفتی دست پیدا کند، موجب خوشحالی طرفداران نظام و ناراحتی دشمنان می گردد. و بر عکس، هر کار اشتباه و نسنجیده ای، موجبات خرسندی بدخواهان و دشمنان کشور را فراهم می آورد.

 به همین دلیل، هم مسؤلین و سیاستمداران نظام و هم مردم ، باید در تصمیم گیری ها و عملکردشان دقت به خرج دهند و سعی کنند بهترین روش را برگزینند. مخصوصا در سال جدید که سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نامگذاری شده است، این وظیفه ی سنگین بر دوش تک تک مردم ایران و مسؤلین، گذاشته می شود.

امید است در سال جدید که انتخابات یازدهمین دوره ی ریاست جمهوری را پیش رو داریم، ملت ایران چون یک قهرمان در صحنه حاضر شود تا تمام نقشه های شوم دشمنان نقش بر آب شود و در صحنه ی اقتصاد هم با همکاری ملت و  نخبگان و سیاستمداران دلسوز، به راهکارهایی مناسب دست پیدا کنیم و برگی درخشان بر صفحه ی پر افتخار تاریخ ایران، بیفزاییم.