حِجر بن عَدی کندی از افراد سرشناس دوره آغازین شیعه بود. وی در جنگ صفین از سوی علی (امام اول شیعیان) فرمانده قبیله کنده بود و در جنگ نهروان فرماندهی پهلوی چپ لشکر علی را بر عهده داشت. وی هم‌چنین از یاران حسن بن علی، دومین امام شیعیان بود.

کشته شدن حجر بن عدی

معاویه ابن ابوسفیان در زمان ا(امام) علی (ع) برخی از شیعبان معترض به خود من جمله حجر بن عدی را به قتل رسانید. عده‌ای نیز معتقدند که پس از مرگ (امام) حسن (ع) و رفت و آمد بزرگان عراق و اشراف حجاز با (امام) حسین(ع) دست‌نشاندگان معاویه به دستور او سختگیری بیشتری نسبت به شیعیان، به‌خصوص شیعیان کوفه می‌کردند و بعضی از چهره‌های سرشناس شیعه را به قتل می‌رساندند. یکی از آنان حجربن عدی کندی بود. مرج عذرا نخست توسط حجر بن عدی فتح شد و سرانجام نیز خود در این مکان کشته شد. مزار او از سوی شیعیان زیارت می‌شود.

تخریب آرامگاه در دمشق

در تاریخ دوازده اردیبهشت ۱۳۹۲ در جریان ناآرامی‌های سوریه آرامگاه او در حومه دمشق در منطقه مرج عذرا توسط مخالفان بشار اسد و گروهی به نام جبهه النصره که متشکل از عناصر افراطی و سلفی می‌باشند، تخریب و قبر او نبش گردید و بقای درون آن را ربوده و به مکانی نامعلوم منتقل شد.

 این اقدام ازسوی دولت‌های ایران و سوریه وعراق وهم چنین حزب الله لبنان و مراجع تقلید از جمله آیت الله مکارم شیرازی محکوم شدو هم چنین تعطیلی حوزه‌های علمیه در اعتراض به این واقعه اتفاق افتاد.

محل دفن

گفته می‌شود قبر "حجر بن عدی" در منطقه "مرج" در حومه منطقه "الغوطه" در اطراف دمشق قرار دارد. پس از ربوده شدن پیکر وی، محل تدفین حجر نامعین شده است. با این اقدام تجمع‌های اعتراض آمیز فراوانی از سوی شیعیان برگزار شده است.